Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Film Konusu ve Özeti

rüzgarı dizginleyen çocuk özet

Netflix’in yayınladığı gerçek bir hikayeden esinlenilen Rüzgarı Dizginleyen Çocuk filmini ele alacağız. Filmin konusu oyuncu kadrosu ve özetini dizlerle paylaşacağız.

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Konusu

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk (The Boy Who Harnessed the Wind), 2019 yılında çıkmış Birleşik Krallık yapımı bir filmdir. William Kamkwamba isimli Malavi’li bir çocuğun öyküsünü anlatmaktadır.

Film 2001 yılında Malavi’de geçmektedir. Kıtlık ve fakirlikle boğuşan Malavi halkının durumu gözler önüne serilmektedir. Bu sefalet içerisinde bilime inanan ve rüzgar enerjisiyle su üretmeye çalışan William Kamkwamba’nın gerçek hayat hikayesi anlatılmaktadır.

2001 yılında henüz evlerinde elektrik bulunmayan, yiyecekleri yemeklerin o yıl alacakları ekine bağlı olduğu, fakir bir hayat yaşayan Malavi halkının durumu çarpıcı bir şekilde gözler önüne serilmiştir. Bu film yeri geldiğinde sizi güldürücek, yeri geldiğinde ise hüzünlendirecek çarpıcı bir film. Üstelik gerçek bir hayat hikayesini anlatıyor olması verilen mücadele açısından gerçekten takdire şayan diyebiliriz.

Oyuncu Kadrosu

Chiwetel Ejiofor: Filmde William’ın babası Trywell Kamkwamba’yı canlandırmaktadır. 2012, 12 Yıllık Esaret gibi ünlü filmlerde yer almış olan başarılı oyuncu filmdeki en tanıdık (Belki de tek tanıdık) yüz diyebiliriz.

 

Maxwell Simba: William Kamkwamba karakterini canlandıran oyuncudur. Başarılı bir performans sergileyen genç oyuncunun bildiğimiz başka tecrübeleri bulunmamakta.

 

Felix Lemburo: John Kamkwamba

Lily Banda: Annie Kamkwamba

Aïssa Maïga: Agnes Kamkwamba filmdeki başlıca karakterlerdir.

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Özet

2001-2002 yıllarında Malavi’de geçen filmde William’ın ailesi çiftçilikle uğraşmaktadır. Arazilerini ekip hasatı ile geçinmeye çalışırlar. Ancak o yıl çok büyük bir sel baskını olur ve ekinleri mahvolur. Kalan gıdaları ise açlık ve sefalet içindeki insanlar tarafından çalınır.

William köyündeki bozulan radyoları tamir ederek para kazanan bir çocuktur. Bilimi ve teknolojiyi sevmektedir. Babası William’ı okula yazdırmıştır. Ancak okulun yalnızca ön ödemesini yapmıştır. Bu sebeple William okula başlasa da babası içinde bulunduğu sıkıntılardan dolayı okul parasını yatıramaz. William okulu bırakmak zorunda kalır. Ancak kütüphanede gizlice ders kitaplarını karıştırmakta ve kendi imkanlarıyla bir şeyler öğrenmektedir.

William Kamkwamba kendisini canlandıran Maxwell Simba ile birlikte.

Sel felaketinden aylar sonra, bir daha hiç yağmur yağmayan çorak arazilerinde ekim yapmak imkansız bir hal almıştır. Herkes açlıktan ölmek üzeredir. William kütüphanede Using Energy (Enerjinin Kullanımı) isimli bir kitap okumuştur ve öğretmenin bisikletinde pedal döndükçe ışığı yakan bir dinamo görmüştür. Kendi köyü için dinamo yardımıyla rüzgar enerjisi ile çalışan bir su pompası yapmak istemektedir.

Kimse William’a inanmaz hatta babası çok karşı çıkar. Sonunda onu ikna eden William projesini hayata geçirir ve başarılı olur. Böylece ailesini ve köyde yaşayanları açlıktan ölmekten kurtarır.

  • Bu başarı sayesinde William Malavi’den burs alarak okulunu bitirdi.
  • Daha sonra Güney Afrikalı Liderler Akademisi’ne katıldı.
  • ABD Dartmouth Üniversitesi’nde Çevre Çalışmaları diploması aldı.

Film Yorumu

Film gerçekten elindekilerle yetinmesini bilen insanların hikayesini konu alıyor. Küçük şeylerle mutlu olabilmek, elindeki imkanlarla en iyisini yapabilmek konularında bize mükemmel dersler veriyor. Bu film için, hayallerini çöpten çıkaran bir mucidin hikayesi desek yanılmış olmayız. Rüzgarı Dizginleyen Çocuk kesinlikle izlenmeyi hak eden bir biyografi filmi olmuş diyebiliriz.

Bu film gerçek hayattan uyarlanmış bir biyografik yapımdır. Daha fazla gerçek hikaye film için Biyografik kategorimizi ziyaret edin.