Corona Virüsü Anlatan Film: Salgın (Contagion)

corona virüsü anlatan film

2011 yılında çıkan Salgın filmi, konusu ve anlattıkları ile Koronavirüse inanılmaz benziyor. Bu yazıda Salgın filmini inceleyeceğiz. Hangi yönlerle Corona virüsüne benziyor hangi yönleri ile farklı bunları ele alacağız.

Contagion Konusu

Contagion (Salgın) filmi, yarasalardan insanlara bulaşan ve çok hızlı bir şekilde dünyaya yayılan ölümcül bir virüsü konu alıyor. Hava ve solunum yoluyla insanlara bulaşan ve çok kısa süre içerisinde insanları öldüren bir virüs salgın şeklinde dünyaya yayılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) mensup uzmanlardan oluşan bir ekip bu virüse tedavi bulmaya çalışır. İnsanların virüs karşısındaki durumlarını ve ilaç bulma yolundaki çabalarını  aktaran bu film son zamanlarda birden bire ünlendi. Çünkü bu film çoğu yönüyle Corona virüsüne çok benziyordu.

salgın filmi konusu

Salgın Filmi Corona Virüsü ile Benzerlikleri

Contagion filmi ile günümüz salgını arasında inanılmaz benzerlikler bulunuyor.de karşılaştığımız kurguyla, gerçek hayatta olanlar arasında enteresan benzerlikler bulunuyor.

Filmde MEV-1 olarak adlandırılan bir virüs, yarasadan önce bir domuza sonra da domuzdan insanlara bulaşıyor. Buradaki başlıca benzerlik virüsün yarasalardan bulaşması. Ancak tüm benzerlik bununla sınırlı değil. Virüs Çin’de ortaya çıkıyor ve bu olayları çok daha ilginç bir hale getiriyor. 🙂

Buradaki videoda virüsün nasıl insanlara bulaştığı çok güzel bir şekilde aktarılmış. İşte Covid-19 salgınının da böyle başladığı tahmin ediliyor. 

Mev-1 virüsü, tıpkı Corona virüsünde olduğu gibi temas edilen yüzeylerle yada hava yolu ile insanlara bulaşmakta. Son derece bulaşıcı olması burada yine benzer özelliklerden. Bununla birlikte çok fazla farklı yönlerde söz konusu.

Mev-1 ve Corona Virüs Farkları

Filmde anlatılan MEV-1 virüsü koronavirüs ailesine mensup değildir. Nikah adlı başka bir virüs ailesi içerisinde yer almaktadır.

En önemli fark ise filmdeki virüsün Covid-19’dan çok daha ölümcül olmasıdır. Yani bu filmi izleyen insanlar dehşete kapılmasın. Mev-1 salgınına yakalananların ölüm oranı %25 iken, koronavirüs salgınında görülen ölüm oranı yalnızca %3-4 civarındadır.

Filmde başarı ile gerçekleştirilen bir durum ise Karantina. Tıpkı gerçekte olduğu gibi filmde de bir karantina durumu söz konusu. Gerçekte çoğu ülke karantina konusunda başarısız olduğundan bunu özellikle farklara yazma gereği hissettik. Çünkü Corona virüsü Mev-1 kadar ölümcül olsaydı bu önlemlerle başımıza neler gelirdi kim bilir..

Senaristten Açıklama

Contagion filminin senaristi Scott Z Burns, konu ile ilgili Fortune dergisiyle bir röportaj yaptı. “Filmde izleyiciye, ‘toplumun böylesi epidemik salgınlara karşı ne kadar savunmasız olduğunu göstermekti‘ dedi. Konavirüs ile arasında bulunan benzerliklerin ise tesadüften ibaret olduğunu belirtti.

Aslında bu filmin günümüzde yaşanan salgına benzemesinin nedeni, senaristin yaptığı araştırmalar ve WHO’ya danışmış olması. Yazar sadece gerçekçi bir film yapmak istemiş ve anlaşılan bunu başarmış.

1 geri izleme / bildirim

  1. Mesih 2. Sezon Ne Zaman Yayınlanacak | Messiah İptal Mi Oldu - Spoiler Canavarı

Yorumlar kapatıldı.