Vezir Kimdir? Muhafız ve Vezir’in Hikayesi

vezir kim

Hakan Muhafız 3.sezonunu geride bıraktı. 3.sezonun en merak edilen karakteri olan Vezir kimdir, muhafızla aralarındaki hikaye nedir bu yazıda detaylı şekilde bahsedeceğiz. Netflix‘in ilk Türk yapımı dizisi Muahafız’ın küçük bir özeti sizlerle

Her sezon yeni tartışmaları beraberinde getiren Muhafız dizisi bazı izleyicileri tarafından beğenilirken bazı izleyicileri tarafından ise eleştiri oklarına tutuldu.

Hakan Muhafız Vezir Kim

Bu bölümde Vezir karakterinin kim olduğuna dair spoiler bulunmaktadır. Eğer spoiler almak istemiyorsanız alt başlığa geçebilirsiniz.

Vezir karakterinin kim olduğu son bölüme kadar ortaya çıkmamakta. Haliyle diziyi izleyenler tarafından en merak edilen soru Vezir kimdir oluyor 🙂 Vezir, baş rolümüz Hakan’ın başından beri güvendiği, yanından ayırmadığı ve aşk yaşadığı Nisan’dan başkası değil! Funda Eryiğit tarafından canlandırılan Nisan karakteri Muhafız’ın azılı düşmanı vezir’dir. Son ana kadar bunu saklamayı başaran Vezir, Hakan’ın yanında yer alıp bu bilgiyi gizleyerek onun her zaman bir adım önünde yer almıştır.

Muhafız ve Vezir

Muhafız ve Vezir’in hikayesi 1450’li yıllarda İstanbul’un feth edildiği dönemlerde başlıyor. Dönemin en başarılı ve sadık akıncısına Fatih Sultan Mehmet tarafından bir görev verilir. Bilinmezden gelen bazı düşmanlarına karşı, belkide sonsuza kadar sürecek bir görev bu akıncının soyuna verilir. Ölümsüzler denen bu düşmanların başında ise Vezir isimli kişi bulunmaktadır.

muhafız vezir kimdir
Vezir karakteri

Padişah tarafından Muhafız’a tılsımlı üç obje verilir. Herşeyden koruyan bir gömlek, Ölümsüzleri öldürebilen tek silah olan hançer ve ölümsüzlere yaklaştığında parlayan bir yüzük. Ölümsüzler ise başka bir boyuttan Dünya’mıza gelmişlerdir. Nasıl ve neden olduğu henüz dizide ortaya çıkmamıştır. Amaçları kendi diyarları ile dünya arasındaki geçidi açarak ölümsüzleri Dünya’ya getirmektir. Bu geçidi açmak için gereken anahtar için ölümüne bir mücadeleye başlamışlardır.

Vezir diğer ölümsüzlerin lideridir ve onlardan çok daha güçlüdür. Suretlere hükmetmek, aynalardan ve yansımalardan konuşabilmek gibi yetenekleri vardır. Bu kadar güçlü olmasına rağmen Muhafız tarafından 1459 yılında alt edilmiştir! Ama nasıl?

Vezir karakteri sanılanın aksine erkek değil kadındır ve Muhafız’a derin bir aşkla bağlıdır. Onun için her şeyi yapabilecek durumdadır. Bu sebeple Vezir Muhafız’ın yanında her zaman savunmasızdı. Günler getikçe onun güvenini kazanan Muhafız, en savunmasız ve kendisine en aşık olduğu anda Tılsımlı hançerle Vezir’i öldürmüştür. Vezir, Muhafıza Ruhum diye hitap etmektedir. Böyle bir aşkla bağlı olduğu kişiden ihaneti görmek onu derinden sarsmıştır.

Yaklaşık 560 yıl ölü kalan Vezir, başka bir ölümsüz olan Faysal tarafından diriltilmiştir. Günümüzdeki Muhafız olan Hakan’ı direk öldürmek yerine onu delirtmek için ve yalnız bırakmak için herşeyi yapmıştır. Sevdiği her şeyi tek tek elinden almıştır. Bunun sebebi ise neredeyse 600 yıl öncesine dayanan bu aşk hikayesidir. Bu sebeple vezir, Hakan’ı hemen öldürmez yada ona kendini belli etmez. Uzun süre ona oyunlar oynar ve daha büyük bir intikam almak ister. Önce sevdiği herkesi öldürüp Muhafız’ı en son öldürmek ister.

Sadık Olanlar Kimlerdir

Dizide Sadık olanlar adıyla bilinen, kendilerini Muhafıza yardım etmeye adamış bir topluluk bulunmaktadır. Sadık olanların hikayesi ilk Muhafız ile birlikte başlamaktadır. İlk muhafız ölümsüzlerin peşinde olduğu, kıyameti getirecek olan geçidi açan anahtarı dört parçaya böldürür. Bu dört parçayı ise en sadık dört adamına verir. Onlara ve onların nesilinden gelecek olanlara bu anahtar parçalarını canları pahasına koruma görevini verir. Bu dört adamın soyundan gelen kişilere Sadık Olanlar denmektedir. Hepsinde geçidi açan Anahtarın dövmesi bulunmaktadır.