The Platform Sonu Ne Anlatıyor | Sonunu Anlamadım

Fimlerin sonunu anlattığımız, spoiler dolu Sonunu anlamadım serimize hoşgeldiniz 🙂 Netflix’in yeni filmi The Platform (El Hoyo) büyük bir kesim tarafından çok beğenildi. Ancak kafalarda soru işaretleri bırakan final sahnesi ile The Platform Sonu Ne Anlatıyor sorusunun sorulmasını sağladı. Filmin sonunu anlamadım diyenler için, gelin hep beraber film ne anlatmak istiyor, sonunda ne oluyor, verilmek istenen mesaj nedir bu konulardan bahsedelim.

The Platform Neyi Anlatıyor

Bu yazı izleyenler için hazırlandığından spoiler’larla dolu bir yazı olacak. Eğer film incelemesini okumak istiyorsanız Platform Konusu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kısaca filmin konusunu gözden geçirecek olursak bilindiği üzere film 333 katlı bir hapishanede geçmekte. Yemek dağıtımı üzerinde tüm mahkumların favori yemekleri olan bir platform ile en üstten en alta doğru yapılmakta.

Aslında burada olay çok basit. Herkes sadece kendisi için olanı yese son kata kadar yemek inecek ve herkes doyacak..

Hepishane Neyi Simgeliyor

The Platform bildiğiniz üzere üst üste katlardan oluşan bir hapishanede geçiyor. Bu hapishane tam 333 katlı. Yani toplamda 666 mahkum var burada. 666 sayısının şeytanı simglediğini düşünürsek bir nevi burasının bir cehennem olduğu vurgulanmak istenmiş. Gerçekten de içerideki insanlar burada cehennemi yaşamaktadırlar.

Hapishane, içinde yaşadığımız Dünya’dan başka bir yer değil. Dünya’yı cehenneme çevirdik. Dünyadaki kaynaklar aslında tüm insanlar için yeterlidir. Öyleyse neden fakir ülkele var, neden milyonlarca insan açlıktan ve çaresi bulunmuş hastalıklar yüzünden ölüyor? Cevap çok basit.. Üst kattakiler yüzünden. Film işte tam olarak bunu vurgulamak istiyor.

Hapishanedeki Küçük Çocuk

platform son sahne

Hapishanede bir çocuk olduğu film boyunca iddia ediliyor. Gerçekten de filmin sonlarına doğru en alt katta bir çocuk olduğu görülüyor. Bu sahne akıllara bu çocuk nasıl hayatta kalmış? sorusunu getiriyor.

Bununla alakalı bir kaç teori var. Hapishaneye giren mahkumların yanlarına bir eşya alma hakları var. Çocuğun annesinin nesne olarak çocuğu almış olma olasılığı yüksek. Çünkü seçim yaptıkları sırada burasının neye benzediğini bilmiyorlar. Daha sonra çocuğunu koruyabilmek için onu en alt kata gizlemiş olmalı. Hergün platform ile en altlara inme sebebi bu. Çocuğuna bir şekilde yemek ulaştırmak ve onu görmek.

Bir diğer teori yemekler ile alaklı. Bilindiği üzere yemekler platform gittikten sonra katlarda kalırsa kat ölümcül derecede ısınıyor yada soğuyor. Yemeği atmak zoruna kalıyorsunuz. Ancak 333.kata geldiklerinde platform zemine inerken panna cotta tatlısı 333.katta kalıyor ve hava değişikliği olmuyor. Buradaki teori herkesin favori yemeğini yanında tutabildiği yönünde. Bu teoriye göre, aslında yemeklere direk saldırmak yerine, hapise girerken söylediğiniz favori yemeğinizi yanınızda bulundurup zaman içinde yiyebiliyorsunuz.

Bu teori çocuğu kişi tarafından kabul görmemekte. Çünkü filmde söylendiği gibi çocuk mahkum yoksa, yani çocuk annesi yüzünden oradaysa kendi yemeğini seçme hakkı yoktur ve panna cotta onun favori yiyeceği değildir.

The Platform Sonu Ne Anlatıyor konumuzu bitirdik. Diğer filmlerin sonları ile alakalı teorileri okumak için Sonunu anlamadım serimizi takipte kalın 🙂