Yüzüklerin Efendisi Sonunda Ne Oluyor | Sonunu Anlamadım

yüzüklerin efendisi sonunu anlamadım

Fimlerin sonunu anlattığımız, spoiler dolu Sonunu anlamadım serimize hoşgeldiniz 🙂 Efsane üçleme Yüzüklerin Efendisi (Lord Of The Rings) gerek savaş sahneleriyle, gerek muhteşem üretilmiş konusu ile herkesin severek izlediği bir film serisi. Yüzüklerin Efendisi sonunda ne oluyor, eğer sonunu anlamadıysanız bu yazı sizler için.

Bildiğiniz üzere Yüzüklerin Efendisi, J. R. R. Tolkien tarafından yazılmış, aynı adı taşıyan kitap üçlemesinden uyarlanmıştır. Kitaplarla filmler arasından ufak farklılıklar olsa da büyük ölçüde kitaplara sadık kalınmıştır. Filmin sonunu anlayabilmek için orta dünya ver yaşayan ırklar hakkında biraz da olsa bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Orta Dünya Nedir

Orta Dünya (Middle Earth); yazar Tolkien’in kurguladığı, kendi hayal dünyasında oluşturmuş olduğu bir dünyadır. Orta Dünya‘da elfler, insanlar, cüceler, orklar ve çeşitli ırklar yaşamaktadır. Hepsinin kendisine has özellikleri vardır. Filmin başında ırkların özelliklerinden bir cümle içerisinde bahsedilmektedir:

Her şey muhteşem yüzüklerin yapılmasıyla başladı.

Üç yüzük varlıkların en arifi, en zarifi olan ölümsüz elflere verilmişti.

Yedisi mahir madenciler ve zanaatkarlar olan dağların derinliklerinde yaşayan cücelere.

Dokuz yüzük varlıklar arasında güce en düşkün olan insan ırkına bahşedilmişti..

Frodo Nereye Gitti

Elfler ve seçilmiş bazı kişiler, Orta Dünya’daki görevlerini tamamladıktan sonra Valinor isimli bir yere giderler. Buraya ölümsüz diyar yada ölmeyen diyar da denmektedir. Bu bildiğimiz dinlerdeki Cennet inancına karşılık gelmektedir. Tek farkı buraya öldünüzde değil, yaşarken gemilere binerek gidilmektedir. Valinor’da Valar yaşamaktadır. Valar; Orta Dünya’yı yaratan Tanrılara verilen genel isimdir.

Frodo yüzük görevini tamamlamasının ardından, mükafatlandırılmış ve elf olmamasına rağmen ölümsüz diyara seçilen nadir kişilerden birisi olmuştur. Yani Forodo Valinor’a gitmiştir.

Yüzüklerin Efendisi Spoiler

Yüzüklerin Efendisi sonunda ne oluyor maddeler halinde belirteceğiz.

Yüzük ancak yaratıldığı yerde yok edilebilmektedir. Frodo yüzüğü yaratıldığı yer olan Hüküm Dağı (Barad-Dur) içindeki lavlara atarak yok etmiştir.

  • Yüzüğün yok edilmesiyle Sauron kaybeder ve tamamen yok olur.
  • Aragorn, varisi olduğu Gondor tahtına geçer ve İnsanların kralı olur.
  • Elf prensesi Arven ve Aragorn evlenirler.
  • Frodo, Bilbo ve Gandalf elflerle birlikte ölümsüz diyara yelken açarlar.
  • Sam, aşık olduğu Rose ile evleniyor. Shire belediye başkanı seçiliyor.
  • Faramir ve Eowyn evleniyorlar.
  • Aragorn ve Arwen’in Eldarion adında çocukları olur.